Raportid räägivad, aga kes kuulab? Haridusfoorum võtab luubi alla tööjõupuuduse
29.04.2025
Reedel, 2. mail Tartus toimuval haridusfoorumil võetakse luubi alla Eesti kõrghariduse sisu, roll ja suund kiiresti muutuvas tööjõu- ja rahvastikuolukorras. Kõrghariduse tulevikku analüüsivad kõrgkoolide, tööandjate ning erakondade võtmeisikud.
„Juba ainuüksi Eesti tervishoiusüsteem seisab silmitsi tõsiste väljakutsetega, kuna meie haridussüsteem ei suuda praegu piisavalt vajalike oskustega spetsialiste tagada. Meil on palju raporteid ja analüüse, kuid mitte konkreetseid otsuseid ja pikemaaegset selgust loovaid kokkuleppeid. Rahastamise kõrval tuleb hariduse puhul rääkida ka sisust – sellest, kelle jaoks kõrgharidus üldse olemas on ja mis rolli see mängib Eesti tulevikus,“ ütles foorumi peakorraldaja, Tartu Tervishoiu Kõrgkooli rektor Ulla Preeden. „Kui tahame, et Eesti majandus, tervishoid ja julgeolek lihtsalt kinni ei jookseks, peame nii haridus- kui tööjõupoliitikas kiiresti ja murrangulisi muudatusi tegema.”
Foorumiga püstitatakse küsimus „Raportid räägivad, aga kes kuulab?“, viidates aastate jooksul kogunenud uuringutele, mis rõhutavad spetsialistide kriitilist puudust mitmetes ühiskonna võtmevaldkondades.
„Meil on kasutada Euroopa Komisjoni visioonidokument Union of Skills, mis toob esile, et süvenevat lõhet vajaduste ja oskuste vahel tuleb asuda strateegiliselt vähendama. Meil on olemas ka Eesti OSKA-raportid, mis näitavad täpselt, millistes valdkondades on tööjõupuudus ja kus see lähiaastatel süveneb, kui suurt vajadust prognoositakse välistööjõu osas ning milliseid oskusi tööturg tegelikult vajab. Küsimus on aga selles, kas ja kuidas neid teadmisi Eestis tegelikult otsuste tegemisel kasutatakse,“ selgitas Ulla Preeden.
Aruteludes keskendutakse muu hulgas sellele, kas haridus- ja tööjõupoliitika peaksid olema tihedamalt seotud, milline võiks olla kõrgharidusmudel, mis looks silla nii kutsehariduse lõpetajatele kui ka rahvusvahelistele spetsialistidele ning kuidas kujundada kõrgharidust viisil, mis aitaks päriselt ületada oskuste lõhet.
„Foorumi eesmärk ei ole vastandamine, vaid kaasa mõtlemine ja suurema üksteisemõistmiseni jõudmine. Räägime positiivses õhkkonnas, samas oleme ausad ja vajadusel kriitilised. Suurem siht on ikkagi Eesti inimeste heaolu, majandusedu ning julgeoleku tagamine läbi hea hariduse,” lisas Ulla Preeden.
Kõrghariduse tulevikku kaardistavad foorumil mitmed mõjukad arvamusliidrid ja otsustajad, kes esindavad nii haridus-, töö- kui ka teaduspoliitika vaateid. Aruteludes võtavad sõna teiste seas Haridus- ja Teadusministeeriumi kantsler Triin Laasi-Õige, Eesti Tööandjate Keskliidu tegevjuht Hando Sutter, riigikontrolör Janar Holm, endine terviseminister Riina Sikkut, endine haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas ning riigikogu liige Margit Sutrop. Foorumi moderaatoriks on ERRi ajakirjanik Mirko Ojakivi.
Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis toimuv korraldatakse koostöös Eesti Rakenduskõrgkoolide Rektorite Nõukogu, Eesti Tööandjate Keskliidu ja Eesti Üliõpilaskondade Liiduga. See toimub samaaegselt Tartu Tudengipäevadega, et aidata tagada aktiivset osavõttu ning tähistada väljaspool pealinna nii tudengilinna kui laiemalt hariduse regionaalselt tasakaalustavat rolli Eesti majanduse ja ühiskonna tulevikku puudutavas arutelus.
Foorumi päevakava, registreerimise vormi ja sündmuse päeval ülekande leiab aadressilt: https://www.tartuh.ee/haridusetulevik/